MY.Słupsk - Stadt in Polen - Stolp

http://www.my-slupsk.de/

Ustka-nad morzem-dodaj obiekt noclegowyustka, stolpmündeUstka - kurort nad BałtykiemUstka
Ustka oddalona jest od Słupska około 18 km i jest położona nad samym morzem przy ujściu rzeki Słupi. Ustka jest dzisiaj kurortem. Wspaniałe piaszczyste, szerokie, bez kamieni plaże, łagodne zejście brzegu do morza, nowoczesna baza turystyczna przyciągają turystów z Polski i z Europy.
Już prawie dwa wieki temu niemieccy mieszkańcy naszego regionu widząc Ustkę ( wtedy miejscowość nazywała się Stolpmünde) doszli do przekonania, że mają u siebie diament. Ale tak jak i diament, który wymaga szlifu by stać się brylantem, tak Stolpmünde potrzebowało inwestycji, aby stać się prawdziwym kąpieliskiem nadmorskim.
W przedwojennym prospekcie możemy przeczytać:
„Kąpielisko morskie Stolpmuende leży na Pomorzu Wschodnim, bezpośrednio przy ujściu rzeki Stolpe (Słupia), w okręgu Köslin (Koszalin) w powiecie Stolp (Słupsk), od którego oddalone jest 18 km. Szeroka plaża, z drobnym białym piaskiem, bez kamieni jest najpiękniejszą plażą na całym wybrzeżu Bałtyku. Ożywcza moc fal Bałtyku!”
Ustka była przed wojną nie tylko znanym kąpieliskiem, ale także znaczącym portem. Już w 1832 Ustka przyjęła pierwszych 49 gości. Niestety ówczesny komfort był delikatnie mówiąc kiepski.
Poczta Królewska w roku 1862 uruchomiła drugie dzienne połączenie ze Słupska do Ustki. Poczta osobowa składała się z głównego wozu, który zabierał 6 osób. Podróż ze Słupska do Ustki trwała jedną godzinę i 45 minut.
Rozkwit Ustki jako kurortu datuje się z chwilą powstania spółki akcyjnej. Na plaży zbudowano wówczas kąpielisko dzieląc je na stronę wschodnią dla pań i zachodnią dla mężczyzn.
Gościom umilała czas kapela, a teatr ze Słupska dawał gościnne przedstawienia. Liczba gości z 350 w roku 1870 wzrosła w roku 1904 do 2294.
W 1896 rozpoczęto brukowanie ulic. W roku 1904 powstaje gazownia, a w roku 1911 centrala energetyczna. Z powodu wysokich kosztów dopiero w roku 1928 powstaje kanalizacja i sieć wodociągowa z 17 metrową wieżą ciśnień posadowioną na 16 metrowej wydmie, która służyła jednocześnie jako wieża widokowa. Koszt budowy wyniósł 900000 RM. Szosa ze Słupska do Ustki powstała w roku 1836, a Ustkę ze Słupskiem połączono linią kolejową w roku 1869.
Ta mała przecież gmina czyniła wszystko, aby rozwijać Ustkę. W roku 1911 za sumę 71441 DM otworzono kąpielisko z ciepłą wodą, a za kwotę 3600 DM, decyzją Rady Gminy z dnia 26 marca 1914 roku zakupiono 100 koszy plażowych, które były wówczas bardzo modne.
Rok 1927 przyniósł wprowadzenie pływalni otwartych, które znajdowały się po wschodniej i zachodniej stronie obiektu kąpieliska.
W latach kryzysu gospodarczego w Niemczech również zaczęła maleć ilość gości w kurorcie. Ponowny wzrost liczby gości datuje się od roku 1934, kiedy to III Rzesza Niemiec umożliwia zwykłym robotnikom korzystanie z wyjazdów urlopowych.
Ostatnia lista gości Stolpmünde została sporządzona 14 września 1940 roku. Stolpmünde gościła wtedy 3340 osób.
Dzisiaj Ustka jest nadal klejnotem polskiego Wybrzeża. To zasługa dzisiejszych mieszkańców, którzy z wielką pieczołowitością i determinacją wcielają w życie ideę swoich niemieckich poprzedników.
Tutaj goście przez cały rok witani są polskim powiedzeniem: „Gość w dom, Bóg w dom”. Na przyjezdnych czekają liczne hotele, pensjonaty, domy wczasowe, restauracje, domki letniskowe, sanatoria z wysoko wykwalifikowanym personelem wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Ustka tętni życiem nie tylko w sezonie, kiedy to ilość różnych imprez przygotowanych dla gości jest oszałamiająca, ale przez cały rok.
Ustka czeka na Ciebie. Przyjedź! Przekonaj się sam o „ożywczej mocy fal Bałtyku”.Zdjęcia >>>>


Plan miasta >>>>

Nocleg w Hotelu VILLA RED

Urlop w Ustce
Źródło:
wykorzystano fragmenty tekstów
ze strony www.stolp.de.
Podziękowania dla Webmastera Stolp.de
tłumaczenie: J.W.[autor strony MY.Słupsk]