Zmień wygląd strony

Wybierz skin

Skin :
Zamieszkały..
Położenie Historia
Słupsk
Zabytki Połączenia z archiwum Stolp.de Czy wiesz, że..
nad Bałtykiem
Oferta
To i owo
Prywatnie
Preferencje
IP : 3.85.80.239

Użytkownicy 312 Użytkownicy

użytkowników 10 użytkowników:
zenon   zderzak   xandi002   wowik   wlodek   waldek   wacek   vicodin   vanix   tomk   
Użytkownicy online : Użytkownicy online :
( nikt )
Gości online : Gości online : 39

Stronę odwiedzono : Stronę odwiedzono : 3294409  
hit Jednocześnie wizyt: 428
dnia 04/02/2007 @ 10:52

e-mail do : admin Do ulubionych Poleć znajomemu wersja mobile
Szukaj
z archiwum - w gazeciePoniższy arykuł został przetłumaczony przez autora strony z gazety niemieckiej, która ukazywała się w czasie wojny w Słupsku. Chociaż możemy się w nim dowiedzieć o chlubie dawnego Stolpu to styl artykułu nie pozostawia cienia wątpliwości co do czasu w jakim on powstał.

Artykuł, który ukazał się 16 stycznia 1943 roku w "GRENZ-ZEITUNG STOLP"

Na odpowiedzialnym stanowisku w bitwie produkcyjnej.
Rzut oka na wszechstronną pracę Spółdzielni Mleczarskiej w Słupsku z okazji jej 50-letniego jubileuszu./ Przy dużym zadowoleniu z pracy ciągły wzrost wydajności/ przed 20 laty pierwszy raz "Stolper Jungchen"


Jak Monachium piwo, Norymbergia piernik, a Lubecka marcepan tak nasza mała ojczyzna ma "Stolper Jungchen" ("Słupski Chłopczyk"). Jest to ulubione dziecko Spółdzielni Mleczarskiej w Słupsku, która przez 50 lat wyspecjalizowała się w całkowitym wykorzystaniu mleka. I teraz w czasie wojny, gdzie każdy gram tłuszczu poprawia położenie żywnościowe naszego narodu, znowu świeci przykładem. Dzisiaj, kiedy mleczarnia z okazji 50-lecia otworzyła swoje drzwi nadarza się odpowiednia okazja rzucenia okiem na zakład i dowiedzenia się trochę o historii
zakładu.
I tak, któregoś poranka wychodzimy naprzeciw budynkom mleczarni. Zostajemy wkrótce oprowadzani przez kierownika zakładu, dyrektora Raucha, przez ślniące czystością hale produkcyjne. Nasz obchód zaczyna się od nowoczesnego biura i prowadzi do laboratorium w którym obok rutynowej kontroli mleka prowadzi się własne fermentacje dla produkcji serów.
W pomieszczeniu produkcyjnym przesuwają się obok nas po ruchomej taśmie bańki z mlekiem, których zawartość wylewana jest do olbrzymich zbiorników. Dalej płynie cenna "biel" przez specjalnie skonstruowane maszyny, aby uzyskać odpowiednią temperaturę. W oddzielnym pomieszczeniu mleko trafia do potężnych zbiorników, gdzie w krótkim czasie zostaje przetworzone w błyszczące złoto-żółte masło. Samoobsługowe maszyny pakują masło natychmiast w półfuntowe paczki lub prasują je do przygotowanych drewnianych beczek. W wysokich kubłach odstawiana jest maślanka, która zostaje przekazana do handlu detalicznego. Wogóle w całym zakładzie panuje nakaz pośpiechu, przecież mleko musi być całkowicie przetworzone, aby taką sama ilość można było przyjąć w dniu następnym.
W serowni stoją tysiące okrągłych pojemników, które po brzegi wypełnione są galaretowatą masą - to ser w swoim pierwszym stadium dojrzewania. W następnych pomieszczeniach obserwujemy ser w poszczególnych stadiach jego dojrzewania. W końcu możemy zobaczyć ostatni etap tego procesu, gdzie ser pokryty jest ulubioną śnieżno-białą pleśnią.
Następny wydział ukazuje nam dużą ilość serów twardych i znany ser "Bernis". Następnie spoglądamy do pakowalni, gdzie "Stolper Jungchen" i jego siostra "Pommerlinen" są odziewane w srebne ubranka.
Jest tu wiele do podziwiania, czego nie da się wyliczyć. Wiele kół maszyn pracuje pilnie, aby produkty mleczarni polepszyć, a produkcję przyspieszyć. Niektóre maszyny zostały zbudowane według projektu dyrektora Raucha pod kierownictwem którego rozkwita mleczarnia, a załoga z przyjemnością pracuje.dalej >>

Data utworzenia: 18/02/2005 @ 14:32
Ostatnie zmiany: 20/04/2006 @ 19:16
Kategoria : z archiwum
Strona czytana 10816 razy


podgląd wydruku podgląd wydruku     Wersja do druku Wersja do druku

react.gifKomentarze


Komentarz #1 

autor : Grazyna 07/09/2005 @ 14:45

Czesc czytam wasza stone poraz pierwszy.

Artykol archwalny z dnia 16/1 1943 "Grenz-zeitung stolp" opisuje Slupska mleczrnie. Ku mojemu zdiwjeniu jest w artykule mowa o "Stolpr Jungchen" (Slupski Chlopiec). Znam kogos kto ma stara porcelanowa figurke identyczna jag na zdjeciu.
Moze cos do izby pamieci miasta ?

Pozdrawjam G


Noclegi z rezerwacją

Noclegi w Słupsku i regionie słupskim


Słupsk
Hotel ATENA
Ustka
HOTEL VILLA RED
Dodaj obiekt
► Rowy
Dodaj obiekt
► Poddąbie
Dodaj obiekt
mojemiasto.gif

Ogłoszenia

ogloszenia Ogłoszenia


Język
Słupsk-Informacje
Słownik

Wpisz wyrażenie polskie lub niemieckie:
RSS BOX
Serwis radiowy

zakochany.gif

Radio na
świecie

Sonda
Jak oceniasz www.my.slupsk.pl ?
 
Bardzo dobra
Dobra
Zadowalająca
Dostateczna
Niedostateczna
Mierna
Wyniki

[Impressum]
UWAGA! Zabrania się kopiowania artykułów, zdjęć ze strony MY.Słupsk. Kopiowanie materiałów, zdjęć publikowanych na MY.Słupsk bez zgody autora strony jest kradzieżą praw autorskich.
Noclegi nad morzem

  Site powered by GuppY v4.5.12 Š 2004-2005 - CeCILL Free License

Strona załadowana w 0.11 sekundę