forum.gifForum - Geschichte und Gegenwart - Thema #22


  


Benutzer online : ( niemand )

 8 marzec -Święto?

 

Forum Index  >>  Geschichte und Gegenwart  
AutorThema

admin
rank
[ admin ]

Anonym

  Thema #22  -  posted am 09/03/2005 @ 14:17
W Słupsku obchodzono hucznie 8-go marca na pl. Zwycięstwa "Dzień Wyzwolenia". W tym dniu w roku 1945 oddziały sowieckie wkroczyły do niemieckiego miasta Stolp. Biorąc rewanż za zniszczone miasta w Rosji, za zniewolenie ludności cywilnej postępują w myśl zasady "oko za oko, ząb za ząb". Miasto zostaje spalone, ludność niemiecka mordowana , gwałty. Pytam się więc: Czy teraz w wolnej Polsce ten dzień powinien być świętowany? Czy animatorzy tych obchodów są świadomi tego, co robią? Chcę poznać ich argumenty. Czym się kierują? Co chcą przekazać młodemu pokoleniu słupszczan? Jakie jest Twoje zdanie?

AutorenAntworten

Rafal
rank
[ Użytkownik ]

Rafal

5 Mitteilungen  Antwort #1  -  posted am 05/02/2006 @ 23:20 nach oben

Może moja odpowiedź troche późno :) ale w sumie to niedługo kolejny 8 marca- tak więc uważam,że ten dzień należy rozpatrywać w dwóch płaszczyznach- po pierwsze miasto zostało zniszczone- głównie piękne centrum. Po drugie kwestia przyłączenia miasta do Polski. co do wątku pierwszego, to fakt- dla miasta jest to raczej dzień, który powinniśmy uznać za dzień zniszczebia, ale pamiętac tez trzeba, że w ten sposób Stolp stał sie Słupskiem. Myślę, że dużą wine ponoszą ówczesne władz, które niestety nie odbudowały zabytkowej części miasta a na miejscu pięknych kamienic usytuowały reprezentacyjne dla minionej epoki bloki... Cóż- dziś ciężko jest ocenić czy świętować czy nie...

____________________
raf.

admin
rank
[ admin ]

admin

20 Mitteilungen  Antwort #2  -  posted am 06/02/2006 @ 14:04 nach oben
Nigdy ten dzień nie powinien zostać wymazany z historii miasta. Pytanie tylko co my słupszczanie mamy w tym dniu świętować. Zapewne miasto zostało wyzwolone z nazistów i było to jeszcze jedno zwycięstwo nad III Rzeszą. Przecież wtedy wkraczający sowieci nie wiedzieli, że Stolp będzie Słupskiem. Co nie znaczy, że postąpiliby inaczej. Myślę, że ten dzień powinien być dniem zwycięstwa nad faszyzmem i tylko taka forma, moim zdaniem, w dzisiejszej Europie jest do przyjęcia. Jak historia potoczyła się dalej to już wiemy. Jesteśmy teraz my tutaj na wieki. Zawsze jednak wyrażajmy szacunek dla Niemców, którzy budowali te miasto. Pozbądźmy się kompleksów. Nie mówmy, ze to polskie miasto, ale róbmy i czyńmy tak, żeby o­no nim było. Bez pieniactwa i bez krzyków. Jak czytam na jakimś słupskim forum, jak ktoś z mieszkających tu słupszczan pisze, że to miasto to "dziura" to aż prosi się zadać pytanie "co ty dla tego miasta zrobiłeś ?", aby tą "dziurą" nie był.

Rafal
rank
[ Użytkownik ]

Rafal

6 Mitteilungen  Antwort #3  -  posted am 06/02/2006 @ 14:54 nach oben
w zupełności popieram... mimo, iż miasto rozwija się słabo, może nawet mizernie to jednak jest to miasto piękne. pragnąc znalźć zajęcie zawsze się je znajdzie. co do pieniactwa o to czy to miasto jest polskie to nie widzę najmniejszego problemu- miasto jest polskie tak jak jego obywatele. jego wieloletnia historia przeplatana różnymi nacjami to raczej powód do dumy niż do krytyki miasta. jestem zadowolony z tego,że mieszkam w Słupsku, choć dostrzegam wiele mankamentów, Jednak też wierzę, że potrzeba wielu lat, aby miasto się zmieniło, i na pewno się o­no zmieni- na plus oczywiście. dla tych którzy nie wierzą w To miasto przypomnę,że Słupsk, po II Wojnie Światowej  był największym miastem po Szczecinie na Pomorzu Zachodnim- nie Koszalin tylko Słupsk, posiadał również linię tramwajową, był w dużej mierze zelektryfikowany i podłączony do sieci gazowniczej, a ponadto określany był jako mały Paryż :):):) pozdrawiam.

____________________
raf.OpenForum V.phpBB for GuppY v4.5 by OpenGuppY
Pensjonaty